Přeskočit na hlavní obsah

Sklepní ulička

Pod Zárybnickými vinohrady za vesnicí začal od počátku 18. století vyrůstat areál sklepů a búd. Sklepy se kopaly samostatně v několika řadách, přízemní búdy byly stavěny z dusané hlíny (nabíjanice) a ještě počátkem 20. století je kryla valbová střecha s došky, která přesahovala průčelí a byla podepřena dřevěnými sloupky.

Vzniklo tak kryté zápraží pro posezení. Průčelní stěna byla členěna vchodem s masivními dřevěnými dvoukřídlými dveřmi a jedním oknem. Přede dveřmi byla laťková branka zabezpečující vchod v době větrání. Bílou ličku průčelí lisovny ohraničovala zelená podrovnávka. Oblíbenou zelenou barvou byla v Mutěnicích často natřena i výdřeva štítu, dveře a okna. Búda měla uvnitř jednu místnost, hliněnou podlahu a trámový strop, který býval podepřen roštem a sloupkem.

Na přelomu 19. a 20. století začala kolonie sklepních búd splývat s domky na Dolním konci a mnohé búdy byly přestavěny na obytné domy. K dalším renovacím a rozšiřování sklepů došlo ve 30. letech minulého století. Došková krytina byla nahrazena pálenou taškou, z lisoven byly postupně odstraněny mohutné vřetenové lisy a búda byl a rozdělena na pracovní a odpočinkovou část. Část lisoven byla při přestavbě opatřena žúdry a ostěním oken. Na búdě č. 300 tyto stavební prvky vyzdobil významný regionální umělec Jano Köhler.

Charakteristickým dekoračním prvkem mutěnického areálu jsou rost linné a figurální motivy na žúdrech a průčelí sklepů. Na červenohnědém podkladu je v omítce vyškrabal místní lidový umělec Ján Lacko. Asi 500 sklepů dnes tvoří pitoreskní vinařskou dědinu s názvy ulic, hospodou i několika penziony. A přivítání hostů, zvláště těch, kteří putují po Mutěnické vinařské stezce směrem od Čejče, je stylové. Sklepní kolonii předchází působivá scenérie vinic rozložených na jižních svazích Zárybnické vinné hory. Atmosféra uličky je oslavou družnosti a pohostinnosti. Již z dálky je slyšet zpěv, hlasitý hovor a smích.

U prvních sklepů postávají vinaři s koštýři, cinkají skleničky, vládne dobrá nálada. Mutěnické svahy a typické složení půdy dávají odrůdě Chardonnay zlatou barvu, plnost a výrazné kyseliny.

Místní specialita, směs Frankovky a Modrého Portugalu - Slovácký granát je extraktivní a vyzrálé víno znamenité chuti. Nehraná pohostinnost a pábitelský šarm místních vinařů jsou pozvánkou všem, kdo při putování po vinařských stezkách zavítají do Mutěnic.

Tipy na výlety

Sportoviště Mutěnice

Vzdálenost: cca 400 m

V blízkosti našeho ubytování se nachází multifunkční hřiště – fotbalové, volejbalové, nohejbalové, tenisové a workoutové hřiště. Mimo sportovní hřiště tu najdete také dětské hřiště.

Vinný šenk/restaurace u Urbana

Vzdálenost: cca 300 m

Blízko od našeho ubytování se nachází Vinný šenk/restauraci u Urbana. Můžete si zde zajít na dobrý oběd, večeři či točené pivo.

Cyklostezka Mutěnka

Vzdálenost: cca 80 m

Přímo v obci začíná cyklostezka, která je široká 2,5 m a vede po bývalé železnici Mutěnice – Kyjov (Mutěnice, Dubňany, Svatobořice-Mistřín, Kyjov). Její délka je 14,5 km a byla otevřena v roce 2012.

Rozhledna Vyšicko

Vzdálenost: cca 1,4 km

Na nejvyšším bodě Mutěnic, kopci Vyšicko s nadmořskou výškou 267 metrů, kde dřív stávala triangulační věž, byla v roce 2018 zpřístupněna pěkná rozhledna ze dřeva a oceli.

Úniková hra - Poklad kapitána Reeda

Vzdálenost: cca 800 m

Taky tě zajímá jaký poklad ukrývá kapitán Reed ve své pracovně? Různé hlavolamy a rébusy tě navedou. Přijď si vyzkoušet, jak moc dobrý hledač pokladů jsi.

Mutěnické rybníky

Vzdálenost: cca 3 km

K obci Mutěnice neodmyslitelně patří rybníky, které jsou významným hnízdištěm vodního ptactva.

Bylinkový ráj Sonnentor

Vzdálenost: cca 7 km

V Čejkovicích si přijdou na své hlavně milovníci voňavých bylinek, na které tady čeká doslova Bylinkový ráj. Sestává z Bylinkové zahrady sv. HildegardyVyhlídky na výsluní a samotné výrobny firmy Sonnentor.

ZOO Hodonín

Vzdálenost: cca 11 km

Zoo Hodonín je zoologická zahrada ležící na okraji města Hodonín. Jedná se o jednu z nejmladších ZOO v České republice a oceňována je především díky svému přírodnímu rázu v krásném prostředí lužního lesa.

Rozhledna Kobylí Vrch

Vzdálenost: cca 14 km 

Nad Kobylím nedaleko od Mutěnic se vypíná Kobylí vrch (nebo také Homole) s nadmořskou výškou 334 metrů, na němž našla svůj domov netradičně vyhlížející rozhledna. 7,5 metrů vysoká rozhledna ve tvaru spirály byla otevřena v roce 2018 a je jedinečná třeba tím, že se výhledy z ní pokochají i lidé na vozíčku.

Expozice hornictví a sklářství

Vzdálenost: cca 8 km

Stálou expozici o historii hornictví a sklářství v Dubňanech a na Hodonínsku si můžete prohlédnout v Kulturním a informačním centru města Dubňany. Součástí expozic je i Slovácká jizba, která vznikla z iniciativy místních folklórních nadšenců.

Denní lázně Hodonín

Vzdálenost: cca 15 km

Lázeňská léčebna Hodonín byla otevřena v roce 1979 a je založena na jodo-bromové vodě, která tady vyvěrá. V Denních lázních na vás čeká nabídka procedur tak široká, že se vám z ní zatočí hlava.

Masarykovo muzeum

Vzdálenost: cca 15 km

V Hodoníně na jižní Moravě najdou návštěvníci v prostorách barokního zámečku muzeum, věnované nejslavnějšímu rodákovi města. Masarykovo muzeum seznamuje s životem, dílem a osudem Tomáše Garrigue Masaryka, prvního československého prezidenta, i jeho rodiny.

Koupaliště Hodonín

Vzdálenost: cca 15 km

Koupaliště v Hodoníně patří mezi největší a nejmodernější u nás.Najdete zde víceúčelový bazén dlouhý skoro 50 metrů, rozdělený na plaveckou a rekreační část s vodními atrakcemi, jako jsou vlnobití, šplhací síť, duha a perlička. Centrálním prvkem jsou ale jednoznačně 57 metrů dlouhý tobogan a tří dráhová skluzavka.

Zámek Milotice

Vzdálenost: cca 14 km

V okrese Hodonín v obci Milotice stojí stejnojmenný barokní zámek s nádhernou zahradou. Již ve 14. století se v Miloticích nacházela vodní tvrz, ze které je dodnes patrný vodní příkop kolem zámku. Na konci 16. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek, svoji stávající barokní podobu pak získala ve století 18. 

Vlastivědné muzeum na zámku

Vzdálenost: cca 17 km

V samém centru Kyjova nedaleko Mutěnic stojí renesanční zámek, vystavěný už v polovině 16. století. Zámek je považován za nejstarší stavbu města a dnes je domovem Vlastivědného muzea. Pořádá se tady také celá řada dočasných výstav.

Minigolf pod Lopatkami

Vzdálenost: cca 23 km

Severně od Kyjova na jihovýchodní Moravě stojí rekreační zařízení Bukovanský mlýn. Přímo pod jeho lopatkami s nádhernými výhledy na Slovácko a Babí lom se nachází hřiště na minigolf.

Bukovanský mlýn

Vzdálenost: cca 23 km

Nad obcí Bukovany u Kyjova se vypíná třípatrový větrný mlýn s vyhlídkovou terasou s nádhernými výhledy do okolí. Bukovanský mlýn vznikl teprve před pár lety a předlohou mu byly holandské mlýny.

Zámek Lednice

Vzdálenost: cca 29 km

Na pravém břehu řeky Dyje v jihomoravské Lednici stojí zámek, zapsaný spolu s valtickým areálem na seznam Světového dědictví UNESCO. Historie lednického panství sahá až do poloviny 13. století a je nedílně spjata s rodem Lichtenštejnů. Původní tvrz prošla mnoha přestavbami a dnešní novogotickou podobu získala v polovině 19. století.

Zámek Valtice

Vzdálenost: cca 39 km

V jihomoravských Valticích v okrese Břeclav stojí zámek, zapsaný jako součást Lednicko-valtického areálu na seznam UNESCO. Už ve 13. století se na místě dnešního zámku nacházel hrad, později přestavěný na renesanční a na přelomu 17. a 18. století potom na barokní reprezentační sídlo.

Ubytování ve Štěpánských sklepech